| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $22M | $19M | 11.0% | 26.3% |
| Op. Income | $7M | $8M | $8M | -8.4% | -18.6% |
| Gross Margin | 63.3% | 75.7% | 88.2% | -12.5pp | -24.9pp |
| Net Margin | 22.3% | 27.0% | 34.4% | -4.7pp | -12.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.72 | $0.79 | $1.16 | -8.9% | -37.9% |
| Free Cash Flow | $5M | $8M | $6M | -31.6% | -15.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $439.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $439.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $439.0K |
| Stock-Based Compensation | $439.0K |
| Deferred Income Tax | -$35.0K |
| Other Non-Cash Items | $868.0K |
| Change in Working Capital | -$974.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$845.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $89.0K |
| Other Investing Activities | -$114M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$129M |
| Net Debt Issuance | $137M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$729.0K |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $126M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $152M |
| Short-Term Investments | $12M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | -$165M |
| Other Current Assets | $165M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $16M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | -$16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $48M |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $842.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $842.0K |
| Long-Term Debt | $263M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $842.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $71.0K |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | $51M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$715.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $178M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $275M |
| Net Debt | $123M |