| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $152M | $85M | $66M | 78.7% | 132.1% |
| Op. Income | $35M | $5M | -$3M | 540.0% | 1122.1% |
| Gross Margin | 36.8% | 24.1% | 16.7% | 12.7pp | 20.2pp |
| Net Margin | 19.7% | 1.9% | -11.8% | 17.8pp | 31.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.91 | $0.05 | $-0.25 | 1760.9% | 464.0% |
| Free Cash Flow | $25M | -$2M | $968.0K | 1475.8% | 2437.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $118M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $916.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | -$527.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $118M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $916.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | -$527.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $916.0K |
| Other Non-Cash Items | -$19M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$103.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $78M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $139M |
| PP&E (Net) | $480M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $516M |
| TOTAL ASSETS | $654M |
| Account Payables | $62M |
| Short-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue | $124M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $240M |
| Long-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue NC | $84M |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $199M |
| TOTAL LIABILITIES | $439M |
| Common Stock | $330.0K |
| Additional Paid-In Capital | $119M |
| Retained Earnings | $96M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $215M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $215M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $654M |
| Total Debt | $102M |
| Net Debt | $96M |