| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $244M | — | $317M | — | -23.1% |
| Op. Income | $3M | — | $6M | — | -45.2% |
| Gross Margin | 23.9% | — | 6.6% | — | 17.2pp |
| Net Margin | -2.5% | — | -18.9% | — | 16.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | — | $-1.98 | — | 89.9% |
| Free Cash Flow | $32M | — | $3M | — | 1076.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $244M |
| Cost of Revenue | $186M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $44M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $241M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | -$94.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $42M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | -$113.0K |
| Purchases of Investments | $21M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$34M |
| Common Stock Repurchased | -$75.0K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$36M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $34M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $63M |
| PP&E (Net) | $309M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $321M |
| TOTAL ASSETS | $384M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $102M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $124M |
| TOTAL LIABILITIES | $195M |
| Common Stock | $306.0K |
| Additional Paid-In Capital | $103M |
| Retained Earnings | $82M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $185M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $189M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $384M |
| Total Debt | $142M |
| Net Debt | $130M |