| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $7M | $6M | 12.2% | 36.5% |
| Op. Income | $3M | $2M | $1M | 34.7% | 87.0% |
| Gross Margin | 54.0% | 49.6% | 48.1% | 4.4pp | 5.8pp |
| Net Margin | 26.1% | 22.2% | 19.6% | 3.9pp | 6.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.20 | $0.15 | 30.0% | 73.3% |
| Free Cash Flow | $3M | $2M | $3M | 91.6% | 30.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $59.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $772.0K |
| Interest Expense | $569.0K |
| Other Income/Expenses | $203.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $759.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $59.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $59.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $772.0K |
| Interest Expense | $569.0K |
| Other Income/Expenses | $203.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $759.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $59.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $59.0K |
| Stock-Based Compensation | $247.0K |
| Deferred Income Tax | $284.0K |
| Other Non-Cash Items | $81.0K |
| Change in Working Capital | $852.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$97.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$93.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $62M |
| Short-Term Investments | $11.0K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $66M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $82M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $183.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $149M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $56M |
| TOTAL LIABILITIES | $59M |
| Common Stock | $23M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $68M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $90M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $90M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $149M |
| Total Debt | $40M |
| Net Debt | -$22M |