| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | — | $30M | — | -19.0% |
| Op. Income | $6M | — | $10M | — | -35.6% |
| Gross Margin | 50.1% | — | 71.9% | — | -21.8pp |
| Net Margin | 19.9% | — | 20.9% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.63 | — | $0.82 | — | -23.2% |
| Free Cash Flow | $7M | — | $8M | — | -18.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $510.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $230.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $266.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $230.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $510.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $230.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $266.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $230.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $230.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $282.0K |
| Change in Working Capital | -$281.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$215.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$604.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$819.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$233.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $10.0K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $600.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $81M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $82M |
| TOTAL ASSETS | $146M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $58M |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $88M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $88M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $146M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$21M |