| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $5M | — | 4.4% |
| Op. Income | $1M | — | $1M | — | -18.1% |
| Gross Margin | 39.3% | — | 43.0% | — | -3.7pp |
| Net Margin | 17.5% | — | 22.4% | — | -4.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | — | $0.09 | — | -17.1% |
| Free Cash Flow | $607.7K | — | $223.1K | — | 172.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $289.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $438.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $727.4K |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $67.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$169.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $158.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $850.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $850.9K |
| Net Income Deductions | $425.4K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $425.4K |
| D&A | $339.7K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $289.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $438.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $727.4K |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $67.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$169.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $158.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $850.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $850.9K |
| Net Income Deductions | $425.4K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $425.4K |
| D&A | $339.7K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $850.9K |
| Depreciation & Amortization | $339.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $856.7K |
| Change in Working Capital | -$451.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $828.0K |
| Capital Expenditure | -$220.3K |
| Acquisitions (Net) | $21.5K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$198.8K |
| Net Debt Issuance | -$27.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$37.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$129.6K |
| FREE CASH FLOW | $607.7K |
| Net Change in Cash | $495.3K |