| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $167M | $127M | $164M | 31.4% | 1.7% |
| Op. Income | $10M | -$9M | $16M | 212.0% | -41.5% |
| Gross Margin | 49.0% | 48.5% | 52.1% | 0.5pp | -3.2pp |
| Net Margin | 50.2% | -5.1% | 3.7% | 55.3pp | 46.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.72 | $-0.06 | $0.05 | 1300.0% | 1340.0% |
| Free Cash Flow | $4M | $9M | $17M | -61.2% | -79.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $167M |
| Cost of Revenue | $85M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $571.0K |
| Other Income/Expenses | -$820.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | -$75M |
| Net Income from Continuing Ops | $84M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $84M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $84M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $167M |
| Cost of Revenue | $85M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $571.0K |
| Other Income/Expenses | -$820.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | -$75M |
| Net Income from Continuing Ops | $84M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $84M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $84M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $84M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$95M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$138.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $146M |
| Inventory | $84M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $331M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $239M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $141M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $437M |
| TOTAL ASSETS | $768M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $120M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $84M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $272M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $59M |
| TOTAL LIABILITIES | $331M |
| Common Stock | $112.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $437M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $437M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $768M |
| Total Debt | $156M |
| Net Debt | $72M |