| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $164M | $156M | $156M | 5.5% | 5.5% |
| Op. Income | $16M | $11M | $15M | 44.2% | 8.8% |
| Gross Margin | 52.1% | 50.5% | 50.0% | 1.7pp | 2.1pp |
| Net Margin | 3.7% | 5.6% | 12.7% | -1.9pp | -9.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.08 | $0.18 | -37.5% | -72.2% |
| Free Cash Flow | $17M | -$10M | $5M | 273.1% | 252.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $164M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $148M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $929.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $164M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $148M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $929.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$38M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$38M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $90M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $114M |
| Inventory | $121M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $345M |
| PP&E (Net) | $65M |
| Goodwill | $238M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $365M |
| TOTAL ASSETS | $710M |
| Account Payables | $67M |
| Short-Term Debt | $119M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $99M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $322M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63M |
| TOTAL LIABILITIES | $386M |
| Common Stock | $110.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $325M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $325M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $710M |
| Total Debt | $161M |
| Net Debt | $71M |