| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $122M | $167M | $158M | -27.0% | -22.6% |
| Op. Income | -$10M | $10M | $11M | -198.9% | -185.2% |
| Gross Margin | 51.7% | 49.0% | 53.3% | 2.7pp | -1.6pp |
| Net Margin | -6.6% | 50.2% | 3.2% | -56.8pp | -9.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.72 | $0.04 | -109.7% | -275.0% |
| Free Cash Flow | $25M | $4M | $4M | 603.4% | 532.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $122M |
| Cost of Revenue | $59M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $73M |
| Cost & Expenses | $132M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $723.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | -$111.0K |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$22M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $36.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $110M |
| Inventory | $87M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $301M |
| PP&E (Net) | $55M |
| Goodwill | $238M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $108M |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $440M |
| TOTAL ASSETS | $741M |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $120M |
| Deferred Revenue | $52M |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $275M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $332M |
| Common Stock | $112.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $409M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $409M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $741M |
| Total Debt | $154M |
| Net Debt | $70M |