| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | — | — | — | — |
| Op. Income | $15M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 92.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 63.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $23M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $602.0K |
| General & Administrative | $107.6K |
| SG&A Expenses | $565.9K |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | -$2M |
| Cost & Expenses | -$373.6K |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3.5K |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | -$1.6K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | -$15M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $602.0K |
| General & Administrative | $107.6K |
| SG&A Expenses | $565.9K |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | -$2M |
| Cost & Expenses | -$373.6K |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3.5K |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | -$1.6K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | -$15M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $70M |
| NET CASH FROM FINANCING | $72M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $24M |