| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $7M | $10M | 97.4% | 32.0% |
| Op. Income | $9M | $1M | -$4M | 579.5% | 307.0% |
| Gross Margin | 70.9% | 39.4% | -27.7% | 31.5pp | 98.6pp |
| Net Margin | 70.9% | 27.3% | -117.1% | 43.6pp | 188.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.02 | $-0.20 | 443.9% | 165.0% |
| Free Cash Flow | $5M | -$2M | $343.8K | 378.1% | 1350.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $698.1K |
| SG&A Expenses | $698.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $698.1K |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $115.6K |
| Other Income/Expenses | $700.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $698.1K |
| SG&A Expenses | $698.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $698.1K |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $115.6K |
| Other Income/Expenses | $700.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $514.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $112.6K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$412.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$412.4K |
| Net Debt Issuance | -$621.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $84.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$536.7K |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $872.5K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $157.6K |
| Tax Assets | -$157.6K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $47M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $192M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$162M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $47M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $1M |