| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | — | $7M | — | 492.4% |
| Op. Income | $29M | — | $1M | — | 2192.5% |
| Gross Margin | 84.0% | — | 39.4% | — | 44.6pp |
| Net Margin | 60.2% | — | 27.3% | — | 32.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.30 | — | $0.02 | — | 1155.2% |
| Free Cash Flow | -$19M | — | -$2M | — | -960.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $84.7K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $907.1K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $84.7K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $907.1K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$24M |
| Acquisitions (Net) | -$237.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $400.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $91M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $127M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $35.1K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $121M |
| TOTAL ASSETS | $247M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $41.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $42M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $43M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $299M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$112M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $195M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $195M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $247M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | $21M |