| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $106M | — | $211M | — | -49.7% |
| Op. Income | $29M | — | $146M | — | -80.0% |
| Gross Margin | 47.8% | — | 77.6% | — | -29.8pp |
| Net Margin | -222.4% | — | 37.7% | — | -260.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.85 | — | $0.94 | — | -403.2% |
| Free Cash Flow | $2M | — | -$147M | — | 101.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$265M |
| INCOME BEFORE TAX | -$236M |
| Income Tax Expense | $289.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$236M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$236M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$236M |
| D&A | $79M |
| EBIT | -$125M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$236M |
| Depreciation & Amortization | $82M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $289.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $186M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$43M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$946.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $69M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $83M |
| PP&E (Net) | $98M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $67.2K |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $114M |
| TOTAL ASSETS | $196M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $206.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $482.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $47M |
| Common Stock | $419M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$297M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $149M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $149M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $196M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | $31M |