| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $20M | — | 42.8% | — |
| Op. Income | -$1M | $418.0K | — | -457.5% | — |
| Gross Margin | 38.5% | 35.1% | — | 3.4pp | — |
| Net Margin | -44.0% | -6.5% | — | -37.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.45 | $-0.08 | — | -463.6% | — |
| Free Cash Flow | -$178.3K | $2M | — | -109.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $51.9K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $429.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $404.1K |
| Deferred Income Tax | $429.7K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$230.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$87.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$366.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$453.8K |
| FREE CASH FLOW | -$178.3K |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $621.9K |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $182.7K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $95M |
| TOTAL ASSETS | $122M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34M |
| Long-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue NC | $34.3K |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48M |
| TOTAL LIABILITIES | $82M |
| Common Stock | $56M |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$37M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $122M |
| Total Debt | $62M |
| Net Debt | $50M |