| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $833M | — | $918M | — | -9.3% |
| Op. Income | $60M | — | $104M | — | -42.1% |
| Gross Margin | 24.5% | — | 22.0% | — | 2.5pp |
| Net Margin | 9.2% | — | 12.3% | — | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.40 | — | $0.56 | — | -28.6% |
| Free Cash Flow | $119M | — | $58M | — | 104.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $833M |
| Cost of Revenue | $629M |
| GROSS PROFIT | $204M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $773M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $64M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $833M |
| Cost of Revenue | $629M |
| GROSS PROFIT | $204M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $773M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $64M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $76M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$12M |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $137M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$673.0K |
| Purchases of Investments | -$76M |
| Sales/Maturities of Investments | $72M |
| Other Investing Activities | $32.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | -$67M |
| Other Financing Activities | -$46.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$74M |
| FREE CASH FLOW | $119M |
| Net Change in Cash | $40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $135M |
| Short-Term Investments | $14M |
| Net Receivables | $156M |
| Inventory | $97M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $435M |
| PP&E (Net) | $55M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $131M |
| TOTAL ASSETS | $566M |
| Account Payables | $54M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $92M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $688.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $96M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $238M |
| Retained Earnings | $225M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$314.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $463M |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $470M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $566M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$135M |