| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | — | $39M | — | 13.0% |
| Op. Income | $7M | — | $7M | — | -4.7% |
| Gross Margin | 39.7% | — | 44.6% | — | -4.8pp |
| Net Margin | 10.2% | — | 12.0% | — | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $2.12 | — | $2.19 | — | -3.2% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $4M | — | 23.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $42M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $450.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $42M |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $450.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $450.0K |
| Stock-Based Compensation | $10.0K |
| Deferred Income Tax | -$189.0K |
| Other Non-Cash Items | -$168.0K |
| Change in Working Capital | $660.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$328.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$63M |
| Sales/Maturities of Investments | $76M |
| Other Investing Activities | -$51M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | -$51M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $100M |
| NET CASH FROM FINANCING | $47M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $25M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $37M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $671M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $708M |
| TOTAL ASSETS | $745M |
| Account Payables | $995.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $441M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $443M |
| Long-Term Debt | $244M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$241M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $247M |
| TOTAL LIABILITIES | $690M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | $42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$128.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $745M |
| Total Debt | $487M |
| Net Debt | $479M |