| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $10M | $15M | 3.4% | -29.6% |
| Op. Income | $1M | $1M | $5M | 0.4% | -67.4% |
| Gross Margin | -4.7% | 43.2% | 8.6% | -47.9pp | -13.3pp |
| Net Margin | -1.9% | 10.5% | 32.0% | -12.3pp | -33.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.03 | $0.13 | -118.8% | -104.2% |
| Free Cash Flow | -$6M | $3M | $426.0K | -285.8% | -1393.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | -$505.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $181.0K |
| General & Administrative | -$2M |
| SG&A Expenses | -$2M |
| Other Expenses | $48.0K |
| Operating Expenses | -$2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $90.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$203.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$203.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$203.0K |
| D&A | $808.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$203.0K |
| Depreciation & Amortization | $808.0K |
| Stock-Based Compensation | $452.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$602.0K |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$3.0K |
| Acquisitions (Net) | $555.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$129.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$36.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $33M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $48M |
| TOTAL ASSETS | $81M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $395.0K |
| Deferred Revenue | $550.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $374.0K |
| Additional Paid-In Capital | $296M |
| Retained Earnings | -$228M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $65M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $65M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $81M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$19M |