| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $13M | -1.1% | -8.2% |
| Op. Income | $4M | $3M | $3M | 38.5% | 14.3% |
| Gross Margin | 30.6% | 31.2% | 35.9% | -0.6pp | -5.3pp |
| Net Margin | 20.8% | 14.8% | 21.2% | 6.0pp | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.05 | $0.07 | 41.0% | -3.1% |
| Free Cash Flow | $6M | $2M | -$2M | 261.4% | 383.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $119.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $130.0K |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $108.0K |
| Other Income/Expenses | -$108.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $939.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $472.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $119.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $130.0K |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $108.0K |
| Other Income/Expenses | -$108.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $939.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $472.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $472.0K |
| Stock-Based Compensation | $290.0K |
| Deferred Income Tax | $478.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$77.0K |
| Acquisitions (Net) | $378.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$430.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$436.0K |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $953.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $36M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $54M |
| TOTAL ASSETS | $90M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $373.0K |
| Additional Paid-In Capital | $295M |
| Retained Earnings | -$229M |
| Treasury Stock | -$794.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $90M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$16M |