| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $176M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$431.5K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 16.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -193.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-6.52 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $18M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $147M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | -$431.5K |
| Interest Income | $131 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$340M |
| INCOME BEFORE TAX | -$340M |
| Income Tax Expense | -$482.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$340M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$340M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$340M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$338M |
| EBITDA | -$334M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$340M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$931.5K |
| Other Non-Cash Items | $338M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$160.3K |
| Acquisitions (Net) | -$94M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $90.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$94M |
| Net Debt Issuance | $74M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$125.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $74M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $76M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $125M |
| PP&E (Net) | $141M |
| Goodwill | $69M |
| Intangible Assets | $184M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $69.2K |
| Other Non-Current Assets | $379.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $396M |
| TOTAL ASSETS | $521M |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $64M |
| Deferred Revenue | $213.4K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $104M |
| Long-Term Debt | $97M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $51M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $150M |
| TOTAL LIABILITIES | $254M |
| Common Stock | $5.3K |
| Additional Paid-In Capital | $600M |
| Retained Earnings | -$324M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $264M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $268M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $521M |
| Total Debt | $163M |
| Net Debt | $150M |