| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $87M | — | $54M | — | 61.3% |
| Op. Income | $31M | — | $20M | — | 52.7% |
| Gross Margin | 40.2% | — | 40.8% | — | -0.6pp |
| Net Margin | 25.6% | — | 22.5% | — | 3.0pp |
| EPS (Diluted) | $9.00 | — | $26.00 | — | -65.4% |
| Free Cash Flow | $8M | — | -$7M | — | 212.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $514.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $94.1K |
| Interest Expense | $60.1K |
| Other Income/Expenses | $30.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $9 |
| EPS Diluted | $9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $514.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $94.1K |
| Interest Expense | $60.1K |
| Other Income/Expenses | $30.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $9 |
| EPS Diluted | $9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $979.1K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$17.4B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $418.3K |
| Other Current Assets | $3.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $43M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $737.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $46M |
| TOTAL ASSETS | $89M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $49.8K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | -$37.4K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $52M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $52M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89M |
| Total Debt | $27M |
| Net Debt | -$4M |