| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $7M | — | -8.2% |
| Op. Income | -$38.3K | — | $2M | — | -101.9% |
| Gross Margin | 43.9% | — | 52.8% | — | -9.0pp |
| Net Margin | -12.6% | — | 20.2% | — | -32.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | — | $0.72 | — | -156.9% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $4M | — | -46.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $301.8K |
| General & Administrative | $8.4K |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$38.3K |
| Interest Income | $301.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$890.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$928.8K |
| Income Tax Expense | -$45.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$883.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $14.3K |
| NET INCOME | -$854.7K |
| Net Income Deductions | -$226.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$627.8K |
| D&A | $319.6K |
| EBIT | -$635.2K |
| EBITDA | -$315.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$854.7K |
| Depreciation & Amortization | $319.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$74.1K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$814.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $114.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$700.6K |
| Net Debt Issuance | $182.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$913.4K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $161.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $135.1K |
| Other Non-Current Assets | $402.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $48.8K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $6.5K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$248.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7M |
| Minority Interest | -$257.1K |
| TOTAL EQUITY | -$7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $4M |