| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | — | — | — |
| Op. Income | $2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 52.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | 20.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.72 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $4M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $142.5K |
| General & Administrative | $770.2K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $39.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$70.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $447.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $746.1K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $746.1K |
| D&A | $268.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $142.5K |
| General & Administrative | $770.2K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $39.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$70.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $447.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $746.1K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $746.1K |
| D&A | $268.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $268.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $206.6K |
| Other Non-Cash Items | $597.1K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$327.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$327.1K |
| Net Debt Issuance | $165.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $967.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | -$7M |
| Tax Assets | $66.3K |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $836.8K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $405.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $7.5K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$259.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7M |
| Minority Interest | -$257.7K |
| TOTAL EQUITY | -$7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $4M |