| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $715M | — | — | — | — |
| Op. Income | $211M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 49.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | 21.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.80 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $57M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $715M |
| Cost of Revenue | $362M |
| GROSS PROFIT | $354M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $82M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | $60M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $504M |
| OPERATING INCOME | $211M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $194M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $151M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $151M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $151M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $211M |
| EBITDA | $232M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $715M |
| Cost of Revenue | $362M |
| GROSS PROFIT | $354M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $82M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | $60M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $504M |
| OPERATING INCOME | $211M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $194M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $151M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $151M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $151M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $211M |
| EBITDA | $232M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $151M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $43M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$168M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $68.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$924.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $57M |
| Net Change in Cash | $59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $174M |
| Short-Term Investments | $203.0K |
| Net Receivables | $503M |
| Inventory | $362M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $549M |
| Goodwill | $30M |
| Intangible Assets | $188M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $246.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $794M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $249M |
| Short-Term Debt | $110M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $331M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $711M |
| Long-Term Debt | $408M |
| Deferred Revenue NC | $71M |
| Deferred Tax Liabilities | $35M |
| Other Non-Current Liabilities | $134M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $659M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $475M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $475M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $475M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $529M |
| Net Debt | $355M |