| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $415.8K | — | $296.3K | — | 40.3% |
| Op. Income | -$26.5K | — | -$65.5K | — | 59.6% |
| Gross Margin | 91.4% | — | 62.1% | — | 29.3pp |
| Net Margin | -6.4% | — | -22.2% | — | 15.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | — | $-0.00 | — | 60.5% |
| Free Cash Flow | -$242.2K | — | -$891.3K | — | 72.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $415.8K |
| Cost of Revenue | $35.7K |
| GROSS PROFIT | $380.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $236.1K |
| General & Administrative | $916.1K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $2.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $442.3K |
| OPERATING INCOME | -$26.5K |
| Interest Income | $47.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $181.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$26.5K |
| Income Tax Expense | -$66 |
| Net Income from Continuing Ops | -$26.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$180.7K |
| NET INCOME | -$26.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$207.2K |
| D&A | $10.1K |
| EBIT | -$258.3K |
| EBITDA | -$16.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26.4K |
| Depreciation & Amortization | $10.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$524 |
| Other Non-Cash Items | $226.9K |
| Change in Working Capital | -$223.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$239.4K |
| Capital Expenditure | -$2.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $440.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $49.5K |
| FREE CASH FLOW | -$242.2K |
| Net Change in Cash | -$196.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $804.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $11.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $63.7K |
| Long-Term Investments | $543.9K |
| Tax Assets | $20 |
| Other Non-Current Assets | $7.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $627.0K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $90.9K |
| Other Current Liabilities | $794.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $146 |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$10.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $130 |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $248.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $248.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $8.9K |
| Net Debt | -$795.9K |