| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $9M | $8M | -28.0% | -20.1% |
| Op. Income | -$5M | -$3M | -$5M | -49.9% | -6.0% |
| Gross Margin | 57.5% | 62.6% | 55.3% | -5.1pp | 2.2pp |
| Net Margin | -74.6% | -36.1% | -56.8% | -38.6pp | -17.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.13 | $-0.19 | -53.8% | -5.3% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$3M | -$3M | -12.2% | -44.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $118.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $76.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $84.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $399.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $399.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $713.0K |
| Change in Working Capital | -$172.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$34.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $223.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$933.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $648.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $46M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $127.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | -$518.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$145.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $800.0K |
| Net Debt | -$31M |