| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | $64M | $71M | -12.9% | -21.4% |
| Op. Income | -$8M | -$6M | -$8M | -27.4% | 0.8% |
| Gross Margin | 29.1% | 26.8% | 25.9% | 2.3pp | 3.2pp |
| Net Margin | -13.2% | -8.9% | -10.2% | -4.3pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.09 | $-0.12 | -28.6% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$5M | $2M | $6M | -371.5% | -192.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $705.0K |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $681.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $938.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$660.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$462.0K |
| Acquisitions (Net) | $147.0K |
| Purchases of Investments | -$34M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | $9.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$17.0K |
| Common Stock Repurchased | -$12.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $35M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $76M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $164M |
| PP&E (Net) | $71M |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $880.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $113M |
| TOTAL ASSETS | $277M |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $317.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $37M |
| TOTAL LIABILITIES | $77M |
| Common Stock | $61.0K |
| Additional Paid-In Capital | $373M |
| Retained Earnings | -$173M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $200M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $200M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $277M |
| Total Debt | $45M |
| Net Debt | $13M |