| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | $82M | $126M | -13.1% | -43.5% |
| Op. Income | -$9M | -$7M | $10M | -24.2% | -193.3% |
| Gross Margin | 28.5% | 27.1% | 28.4% | 1.4pp | 0.1pp |
| Net Margin | -191.8% | -6.3% | 5.3% | -185.5pp | -197.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.24 | $-0.09 | $0.11 | -2501.6% | -2136.4% |
| Free Cash Flow | -$599.0K | -$7M | -$2M | 91.0% | 66.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $45.0K |
| Interest Expense | $10.0K |
| Other Income/Expenses | -$128M |
| INCOME BEFORE TAX | -$137M |
| Income Tax Expense | -$283.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$136M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$136M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$136M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$137M |
| EBITDA | -$132M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$136M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$283.0K |
| Other Non-Cash Items | $129M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | -$22.0K |
| Common Stock Repurchased | -$93.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$115.0K |
| FREE CASH FLOW | -$599.0K |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $99M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $189M |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $875.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $128M |
| TOTAL ASSETS | $318M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $96.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $17.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $440.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $61.0K |
| Additional Paid-In Capital | $368M |
| Retained Earnings | -$131M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $237M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $237M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $318M |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$6M |