| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $57M | $54M | $82M | 4.4% | -30.5% |
| Op. Income | -$7M | -$16M | -$7M | 52.9% | -2.8% |
| Gross Margin | 28.7% | 17.6% | 27.1% | 11.1pp | 1.6pp |
| Net Margin | -10.8% | -27.5% | -6.3% | 16.7pp | -4.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.25 | $-0.09 | 70.5% | 14.3% |
| Free Cash Flow | -$19.0K | $817.0K | -$7M | -102.3% | 99.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $428.0K |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $567.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $298.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | $63.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $19M |
| Net Debt Issuance | -$16.0K |
| Common Stock Repurchased | -$70.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$86.0K |
| FREE CASH FLOW | -$19.0K |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $63M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $76M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $164M |
| PP&E (Net) | $74M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $442.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $119M |
| TOTAL ASSETS | $283M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $34.0K |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $627.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $72M |
| Common Stock | $61.0K |
| Additional Paid-In Capital | $370M |
| Retained Earnings | -$160M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $211M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $211M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $283M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$17M |