| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $62M | $33M | 45.4% | 172.9% |
| Op. Income | $8M | $3M | -$2M | 192.8% | 465.4% |
| Gross Margin | 28.2% | 25.8% | 27.1% | 2.4pp | 1.1pp |
| Net Margin | 6.8% | 2.4% | -6.3% | 4.4pp | 13.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.03 | $-0.06 | 216.5% | 280.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$5M | -$259.0K | 70.2% | -524.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $65M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$36.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $65M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$36.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $384.0K |
| Other Non-Cash Items | -$184.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $742.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$39M |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$681.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$83M |
| Net Debt Issuance | -$27.0K |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$86M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $92M |
| Short-Term Investments | $41M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $78M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $240M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $101M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $168M |
| TOTAL ASSETS | $408M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $83.0K |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $131.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $58M |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $346M |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $350M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $350M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $408M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | -$77M |