| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $422M | — | $193M | — | 118.5% |
| Op. Income | $15M | — | $8M | — | 77.8% |
| Gross Margin | 28.0% | — | 26.4% | — | 1.6pp |
| Net Margin | 3.0% | — | 2.8% | — | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | — | $0.11 | — | 90.9% |
| Free Cash Flow | -$14M | — | -$5M | — | -192.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $422M |
| Cost of Revenue | $304M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $62M |
| Operating Expenses | $103M |
| Cost & Expenses | $407M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $486.0K |
| Interest Expense | $43.0K |
| Other Income/Expenses | $227.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $422M |
| Cost of Revenue | $304M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $62M |
| Operating Expenses | $103M |
| Cost & Expenses | $407M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $486.0K |
| Interest Expense | $43.0K |
| Other Income/Expenses | $227.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$81M |
| Purchases of Investments | -$75M |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$139M |
| Net Debt Issuance | -$83.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$137M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $106M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $217M |
| PP&E (Net) | $68M |
| Goodwill | $125M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $800.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $242M |
| TOTAL ASSETS | $459M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $92.0K |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $66.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $88M |
| Common Stock | $60.0K |
| Additional Paid-In Capital | $361M |
| Retained Earnings | $10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $371M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $371M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $459M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $4M |