| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21.2K | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | -$1M | — | -107.2% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -10592.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-20.74 | — | $-24.62 | — | 15.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$1M | — | -1.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21.2K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $21.2K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $575.8K |
| General & Administrative | $627.4K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $8.8K |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $0 |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $501.3K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$21 |
| EPS Diluted | -$21 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $501.3K |
| Stock-Based Compensation | $135.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$80.8K |
| Change in Working Capital | $293.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$15.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$67.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $241.0K |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $333.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $28.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | -$5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$241.0K |