| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $157M | $179M | $196M | -12.3% | -19.7% |
| Op. Income | -$401M | -$389M | -$244M | -3.1% | -64.3% |
| Gross Margin | -69.4% | -48.6% | -19.4% | -20.8pp | -50.0pp |
| Net Margin | -617.8% | -429.1% | -302.6% | -188.8pp | -315.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.19 | $-2.55 | -31.6% | 90.2% |
| Free Cash Flow | -$290M | -$167M | -$55M | -73.7% | -427.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $266M |
| GROSS PROFIT | -$109M |
| R&D Expenses | $93M |
| Selling & Marketing | $51M |
| General & Administrative | $152M |
| SG&A Expenses | $203M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $292M |
| Cost & Expenses | $558M |
| OPERATING INCOME | -$401M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $594M |
| Other Income/Expenses | -$583M |
| INCOME BEFORE TAX | -$984M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$988M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$970M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$970M |
| D&A | $85M |
| EBIT | -$390M |
| EBITDA | -$305M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$970M |
| Depreciation & Amortization | $85M |
| Stock-Based Compensation | $106M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $528M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | -$273M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$452M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$469M |
| Net Debt Issuance | -$28M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $190M |
| NET CASH FROM FINANCING | $162M |
| FREE CASH FLOW | -$290M |
| Net Change in Cash | -$594M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $57.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $223.4K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $500M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $500M |
| TOTAL ASSETS | $500M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $89.8K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $83M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $500M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$90M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $410M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $410M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $500M |
| Total Debt | $89.8K |
| Net Debt | $32.4K |