| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96M | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | $52M | -$42M | -$46M | 224.1% | 212.5% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 51.4% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $-0.19 | $-0.45 | 210.5% | 146.7% |
| Free Cash Flow | $116M | -$52M | -$38M | 322.5% | 404.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $96M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $992.0K |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $96M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $992.0K |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $49M |
| Depreciation & Amortization | $992.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $64M |
| OPERATING CASH FLOW | $116M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$194M |
| Sales/Maturities of Investments | $135M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$59M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $464.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $116M |
| Net Change in Cash | $48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $268M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $371M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $59.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $373M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $45M |
| Long-Term Debt | $197M |
| Deferred Revenue NC | $50M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $247M |
| TOTAL LIABILITIES | $292M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$518.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $82M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $82M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $373M |
| Total Debt | $199M |
| Net Debt | $112M |