| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$48M | -$54M | -$54M | 11.8% | 11.8% |
| EPS (Diluted) | $-0.52 | $-0.61 | $-0.81 | 14.8% | 35.8% |
| Free Cash Flow | -$53M | -$48M | -$54M | -10.8% | 1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $38M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $15.0K |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | -$48M |
| Interest Income | $587.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$45M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$53M |
| Capital Expenditure | -$15.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$77M |
| Sales/Maturities of Investments | $86M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $367.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$53M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $137M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $210M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $743.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $220M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $205M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $208M |
| TOTAL LIABILITIES | $248M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$436.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$28M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$28M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $220M |
| Total Debt | $222M |
| Net Debt | $157M |