| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $224M | $226M | $101M | -1.1% | 122.4% |
| Op. Income | $29M | $36M | $19M | -20.1% | 50.7% |
| Gross Margin | 59.0% | 47.3% | 66.0% | 11.7pp | -6.9pp |
| Net Margin | -0.9% | 5.7% | 10.6% | -6.5pp | -11.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.09 | $0.08 | -115.3% | -117.5% |
| Free Cash Flow | $24M | $34M | $21M | -27.9% | 16.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $224M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $103M |
| Cost & Expenses | $195M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | -$563.0K |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $440.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $292.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$658.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $155M |
| Inventory | $82M |
| Other Current Assets | $50M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $424M |
| PP&E (Net) | $176M |
| Goodwill | $193M |
| Intangible Assets | $256M |
| Long-Term Investments | $27M |
| Tax Assets | $210M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $871M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $74M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $32M |
| Other Current Liabilities | $91M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $244M |
| Long-Term Debt | $833M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $944M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $960.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $107M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $107M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $909M |
| Net Debt | $775M |