| Metric | Q2 2011 | Q1 2011 | Q2 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $2M | — | -37.2% |
| Op. Income | -$4M | — | -$4M | — | 0.3% |
| Gross Margin | 40.2% | — | 63.6% | — | -23.4pp |
| Net Margin | -410.1% | — | -249.7% | — | -160.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | — | $-0.47 | — | 5.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$3M | — | -29.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $826.5K |
| GROSS PROFIT | $555.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $218.3K |
| Other Income/Expenses | -$218.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $461.8K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $461.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $212.2K |
| Change in Working Capital | -$317.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$66.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2.2K |
| Other Investing Activities | $63.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$63.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$325.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $848.8K |
| Inventory | $224.9K |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $87.7K |
| Intangible Assets | $121.9K |
| Long-Term Investments | $231.7K |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $994.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$12M |