| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | — | $4M | — | 182.8% |
| Op. Income | $413.6K | — | -$181.9K | — | 327.4% |
| Gross Margin | 17.4% | — | 16.2% | — | 1.3pp |
| Net Margin | 3.6% | — | -4.0% | — | 7.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | $-0.01 | — | 354.1% |
| Free Cash Flow | $431.1K | — | -$187.1K | — | 330.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $734.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $812.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $413.6K |
| Interest Income | $22.5K |
| Interest Expense | $39.4K |
| Other Income/Expenses | -$12.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $401.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $401.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $333 |
| NET INCOME | $401.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $401.3K |
| D&A | $91.3K |
| EBIT | $440.4K |
| EBITDA | $531.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $734.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $812.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $413.6K |
| Interest Income | $22.5K |
| Interest Expense | $39.4K |
| Other Income/Expenses | -$12.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $401.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $401.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $333 |
| NET INCOME | $401.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $401.3K |
| D&A | $91.3K |
| EBIT | $440.4K |
| EBITDA | $531.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $401.3K |
| Depreciation & Amortization | $91.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$165.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $455.1K |
| Capital Expenditure | -$24.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $62.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | $38.8K |
| Net Debt Issuance | $421.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$260.6K |
| FREE CASH FLOW | $431.1K |
| Net Change in Cash | $249.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $493.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $295.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $691.1K |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $157.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $191.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $47 |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$396.5K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $100.3K |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | -$163.5K |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $122.1K |