| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $626M | $630M | $384M | -0.6% | 63.1% |
| Op. Income | $48M | $50M | $404.0K | -3.1% | 11805.4% |
| Gross Margin | 56.8% | 58.7% | 64.7% | -1.9pp | -7.9pp |
| Net Margin | 8.3% | 5.0% | 0.3% | 3.2pp | 8.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.38 | $0.23 | $0.01 | 65.2% | 4267.8% |
| Free Cash Flow | $162M | $26M | $29M | 511.1% | 458.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $626M |
| Cost of Revenue | $271M |
| GROSS PROFIT | $355M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $241M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $307M |
| Cost & Expenses | $578M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $775.0K |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $67M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $626M |
| Cost of Revenue | $271M |
| GROSS PROFIT | $355M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $241M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $307M |
| Cost & Expenses | $578M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $775.0K |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $67M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $67M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$27M |
| Other Non-Cash Items | $65M |
| Change in Working Capital | $35M |
| OPERATING CASH FLOW | $204M |
| Capital Expenditure | -$42M |
| Acquisitions (Net) | -$100.0K |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $20M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | $162M |
| Net Change in Cash | $212M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $623M |
| Short-Term Investments | $72M |
| Net Receivables | $593M |
| Inventory | $718M |
| Other Current Assets | $51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $621M |
| Goodwill | $1.4B |
| Intangible Assets | $843M |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $45M |
| Other Non-Current Assets | $77M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $5.1B |
| Account Payables | $58M |
| Short-Term Debt | $437M |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $171M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $818M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $199M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $135.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.9B |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.1B |
| Total Debt | $535M |
| Net Debt | -$88M |