| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $1.2B | $1.1B | -5.9% | 2.4% |
| Op. Income | -$17M | -$58M | -$108M | 71.6% | 84.6% |
| Gross Margin | 26.3% | 23.2% | 24.8% | 3.1pp | 1.4pp |
| Net Margin | -0.2% | -4.1% | -9.6% | 3.8pp | 9.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.17 | $-0.36 | 94.6% | 97.4% |
| Free Cash Flow | -$119M | -$112M | -$124M | -6.6% | 3.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $858M |
| GROSS PROFIT | $306M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $323M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $323M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | -$300.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$116M |
| OPERATING CASH FLOW | -$109M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $10M |
| Purchases of Investments | -$102M |
| Sales/Maturities of Investments | $58M |
| Other Investing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$119M |
| Net Change in Cash | -$165M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $895M |
| Short-Term Investments | $300M |
| Net Receivables | $76M |
| Inventory | $677M |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.0B |
| PP&E (Net) | $702M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $79M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $799M |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $378M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $465M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$273M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$81M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $635M |
| Net Debt | -$260M |