| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $882M | $1.8B | $1.2B | -50.8% | -28.7% |
| Op. Income | -$51M | $55M | -$58M | -191.7% | 13.4% |
| Gross Margin | 27.7% | 23.4% | 23.2% | 4.4pp | 4.5pp |
| Net Margin | -3.7% | 3.5% | -4.1% | -7.2pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $0.21 | $-0.17 | -152.4% | 35.3% |
| Free Cash Flow | -$115M | -$19M | -$112M | -513.4% | -2.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $882M |
| Cost of Revenue | $637M |
| GROSS PROFIT | $245M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $295M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $295M |
| Cost & Expenses | $932M |
| OPERATING INCOME | -$51M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$36M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$51M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $600.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$95M |
| OPERATING CASH FLOW | -$110M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $202M |
| Other Investing Activities | $300.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $190M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$115M |
| Net Change in Cash | $79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1000M |
| Short-Term Investments | $83M |
| Net Receivables | $59M |
| Inventory | $676M |
| Other Current Assets | $62M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $624M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $707M |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $283M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $848M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $432M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$245M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$83M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $589M |
| Net Debt | -$411M |