| Metric | FY 2005 | Prior Q | FY 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.1B | — | — | — | — |
| Op. Income | $193M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 28.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | 3.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.20 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $181M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.1B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $872M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $599M |
| Other Expenses | $80M |
| Operating Expenses | $679M |
| Cost & Expenses | $2.9B |
| OPERATING INCOME | $193M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $236.0K |
| Other Income/Expenses | -$33M |
| INCOME BEFORE TAX | $160M |
| Income Tax Expense | $59M |
| Net Income from Continuing Ops | $101M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $101M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $101M |
| D&A | $68M |
| EBIT | $214M |
| EBITDA | $282M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.1B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $872M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $599M |
| Other Expenses | $80M |
| Operating Expenses | $679M |
| Cost & Expenses | $2.9B |
| OPERATING INCOME | $193M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $236.0K |
| Other Income/Expenses | -$33M |
| INCOME BEFORE TAX | $160M |
| Income Tax Expense | $59M |
| Net Income from Continuing Ops | $101M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $101M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $101M |
| D&A | $68M |
| EBIT | $214M |
| EBITDA | $282M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $101M |
| Depreciation & Amortization | $68M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $51M |
| Change in Working Capital | $80M |
| OPERATING CASH FLOW | $291M |
| Capital Expenditure | -$111M |
| Acquisitions (Net) | -$886M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$825.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$997M |
| Net Debt Issuance | $928M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $936M |
| FREE CASH FLOW | $181M |
| Net Change in Cash | $231M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $402M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $603M |
| Other Current Assets | $41M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $432M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1.4B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $543M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $41M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $888M |
| Long-Term Debt | $963M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $73.0K |
| Additional Paid-In Capital | $921M |
| Retained Earnings | $192M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $886.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $976M |
| Net Debt | $574M |