| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$58.0K | -$696.0K | -$1M | 91.7% | 95.8% |
| EPS (Diluted) | $-1.40 | $-0.22 | $-0.53 | -536.4% | -164.2% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$22M | -$818.0K | 46.4% | -1337.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | -$582M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $914.0K |
| SG&A Expenses | $914.0K |
| Other Expenses | -$40M |
| Operating Expenses | -$39M |
| Cost & Expenses | $58.0K |
| OPERATING INCOME | -$58.0K |
| Interest Income | $384.0K |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$185M |
| INCOME BEFORE TAX | -$185M |
| Income Tax Expense | -$32M |
| Net Income from Continuing Ops | -$153M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$153M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$153M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$58.0K |
| EBITDA | -$58.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$153M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $31M |
| Deferred Income Tax | -$19M |
| Other Non-Cash Items | $150M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$84M |
| Acquisitions (Net) | $33M |
| Purchases of Investments | -$68M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | $113M |
| NET CASH FROM INVESTING | $33M |
| Net Debt Issuance | -$28M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $28M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $875M |
| Other Current Assets | -$933M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $165M |
| Goodwill | $25M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $651M |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | -$192M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $664M |
| TOTAL ASSETS | $703M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $531M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | -$597M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $425M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$398M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $416M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $156M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $54M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $626M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $626M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $703M |
| Total Debt | $970M |
| Net Debt | $961M |