| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$1M | -$915.2K | -$186.0K | -53.6% | -655.9% |
| EPS (Diluted) | $1.92 | $1.11 | $-0.09 | 73.0% | 2171.2% |
| Free Cash Flow | $7M | — | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $564.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$96M |
| Operating Expenses | -$95M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $251M |
| INCOME BEFORE TAX | $250M |
| Income Tax Expense | $48M |
| Net Income from Continuing Ops | $202M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $202M |
| Net Income Deductions | -$455M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $657M |
| D&A | $771.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $202M |
| Depreciation & Amortization | $771.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $33M |
| Other Non-Cash Items | -$258M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $168M |
| Other Investing Activities | -$127M |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $42M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$42M |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $60M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $512M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $512M |
| TOTAL ASSETS | $572M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $33M |
| Other Non-Current Liabilities | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $108M |
| Common Stock | $315M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $132M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $465M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $465M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $572M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$7M |