| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$5M | — | -$12M | — | 59.1% |
| EPS (Diluted) | $-61.92 | — | $-107.42 | — | 42.4% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | -$11M | — | 47.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $55.9K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $24.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $648.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $47.4K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$62 |
| EPS Diluted | -$62 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $47.4K |
| Stock-Based Compensation | $339.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $672.9K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$9.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$7M |