| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $257.2K | — | — | — | — |
| Op. Income | $101.6K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 59.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 35.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.05 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $129.9K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $257.2K |
| Cost of Revenue | $105.2K |
| GROSS PROFIT | $152.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $50.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $50.5K |
| Cost & Expenses | -$155.7K |
| OPERATING INCOME | $101.6K |
| Interest Income | $2.8K |
| Interest Expense | $2.3K |
| Other Income/Expenses | $4.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $105.7K |
| Income Tax Expense | $15.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $90.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90.7K |
| D&A | $9.2K |
| EBIT | $108.0K |
| EBITDA | $117.2K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $257.2K |
| Cost of Revenue | $105.2K |
| GROSS PROFIT | $152.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $50.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $50.5K |
| Cost & Expenses | -$155.7K |
| OPERATING INCOME | $101.6K |
| Interest Income | $2.8K |
| Interest Expense | $2.3K |
| Other Income/Expenses | $4.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $105.7K |
| Income Tax Expense | $15.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $90.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90.7K |
| D&A | $9.2K |
| EBIT | $108.0K |
| EBITDA | $117.2K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $90.7K |
| Depreciation & Amortization | $9.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $26 |
| Change in Working Capital | $30.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $130.1K |
| Capital Expenditure | -$190 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$190 |
| Net Debt Issuance | $18.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$62.7K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$48.6K |
| FREE CASH FLOW | $129.9K |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $473.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $129.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $151.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $630.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $781.8K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $8.4K |
| Short-Term Debt | $255.4K |
| Deferred Revenue | $620.0K |
| Other Current Liabilities | $24.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $9.9K |
| Additional Paid-In Capital | $5.1K |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5.3K |
| Other Equity | -$9.9K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $378.0K |
| Net Debt | -$2M |