| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $155M | $169M | $115M | -8.4% | 34.3% |
| Op. Income | $18M | $14M | $0 | 30.3% | — |
| Gross Margin | 23.6% | 14.8% | 100.0% | 8.8pp | -76.4pp |
| Net Margin | 11.4% | 8.0% | 30.2% | 3.4pp | -18.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $0.39 | $0.91 | 28.2% | -45.1% |
| Free Cash Flow | $22M | -$15M | -$4M | 245.7% | 606.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $137M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | -$11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $137M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | -$11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$328.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $95M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$126M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $645M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$713M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $259M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$259M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$69M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $485M |
| Retained Earnings | $108M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $596M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $596M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $73M |
| Net Debt | $22M |