| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $146M | $88M | — | 65.7% | — |
| Op. Income | $31M | -$64M | — | 148.9% | — |
| Gross Margin | 26.3% | -67.2% | — | 93.5pp | — |
| Net Margin | 20.6% | -71.7% | — | 92.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.80 | $-1.69 | — | 147.3% | — |
| Free Cash Flow | -$68M | $4M | — | -1843.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $146M |
| Cost of Revenue | $107M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $114M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $426.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $305.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $95.0K |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $146M |
| Cost of Revenue | $107M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $114M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $426.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $305.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $95.0K |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $95.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | -$48M |
| Change in Working Capital | -$61M |
| OPERATING CASH FLOW | -$68M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$10M |
| Purchases of Investments | -$446M |
| Sales/Maturities of Investments | $580M |
| Other Investing Activities | -$73M |
| NET CASH FROM INVESTING | $62M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$68M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $56M |
| Long-Term Investments | $908M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $472M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $434M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$437M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $434M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $499M |
| Retained Earnings | $321M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $824M |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $839M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | $35M |