| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $419M | — | — | — | — |
| Op. Income | $209M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 55.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 50.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $5.71 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $49M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $419M |
| Cost of Revenue | $188M |
| GROSS PROFIT | $231M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $210M |
| OPERATING INCOME | $209M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $209M |
| Income Tax Expense | -$49.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $210M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $210M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $210M |
| D&A | $117.0K |
| EBIT | $212M |
| EBITDA | $212M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $419M |
| Cost of Revenue | $188M |
| GROSS PROFIT | $231M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $210M |
| OPERATING INCOME | $209M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $209M |
| Income Tax Expense | -$49.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $210M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $210M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $210M |
| D&A | $117.0K |
| EBIT | $212M |
| EBITDA | $212M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $210M |
| Depreciation & Amortization | $117.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$39M |
| Other Non-Cash Items | -$192M |
| Change in Working Capital | $67M |
| OPERATING CASH FLOW | $50M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.5B |
| Other Investing Activities | -$341M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$113M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $276.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $304.0K |
| FREE CASH FLOW | $49M |
| Net Change in Cash | -$62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $689M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$689M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $689M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $895M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $481M |
| Retained Earnings | $214M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $699M |
| Minority Interest | $31M |
| TOTAL EQUITY | $729M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$32M |