| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $126M | — | $86M | — | 45.9% |
| Op. Income | $35M | — | $57M | — | -38.0% |
| Gross Margin | 37.6% | — | 76.7% | — | -39.1pp |
| Net Margin | 28.1% | — | 66.2% | — | -38.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.15 | — | $2.66 | — | -56.8% |
| Free Cash Flow | -$274M | — | $54M | — | -602.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $126M |
| Cost of Revenue | $78M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $40.0K |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $126M |
| Cost of Revenue | $78M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $40.0K |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $40.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$101M |
| Other Non-Cash Items | -$37M |
| Change in Working Capital | -$174M |
| OPERATING CASH FLOW | -$274M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $255M |
| FREE CASH FLOW | -$274M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $572M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$572M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $572M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$44M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $489M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $477M |
| Retained Earnings | $125M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $606M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $606M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$64M |