| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $88M | $70M | -$245M | 26.1% | 136.1% |
| Op. Income | -$73M | -$63M | -$81M | -15.5% | 9.5% |
| Gross Margin | -49.6% | 100.0% | 100.0% | -149.6pp | -149.6pp |
| Net Margin | 33.5% | -84.3% | -75.3% | 117.8pp | 108.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $-0.87 | $-1.03 | 139.2% | 133.0% |
| Free Cash Flow | -$76M | -$89M | -$88M | 14.9% | 13.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $132M |
| GROSS PROFIT | -$44M |
| R&D Expenses | $671M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | -$689M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | -$73M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $96M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | -$108.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $7M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$73M |
| EBITDA | -$63M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$128M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$69M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $85M |
| NET CASH FROM INVESTING | $80M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$76M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $75M |
| Short-Term Investments | $3.6B |
| Net Receivables | $103M |
| Inventory | $60M |
| Other Current Assets | $96M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.9B |
| PP&E (Net) | $144M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $193M |
| Long-Term Investments | $296M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $215M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $931M |
| TOTAL ASSETS | $4.8B |
| Account Payables | $114M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $272M |
| Other Current Liabilities | $5.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $392M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $981M |
| Deferred Tax Liabilities | $24M |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $344M |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$157M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $367.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.8B |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$61M |